CNC TECHNOLOGY

Každým rokem požiadavky v dielni rastú aj na používane technológie. Po šikovnom sústruhu a TIG zváračke (hliník, nerez) padla požiadavka na frézu. Tak prečo si ju nepostaviť, a rovno CNC (áno, riadenú počítačom). Zopár týždňov štúdia na webe, na tomto CNC fóre  a pustil som sa do návrhu, najprv na papiery, potom v CADe – CATIA. Výsledne dáta skeletu frézy poslúžili na vyrezanie 16mm polotovarov laserom z ocele (dík Matej). A hlavne, použil som maximum vecí, čo boli k dispozícii (dík Pišta). Nasledovalo vŕtanie, rezanie závitov a dopasovanie.

 

Elektronika, kúpa driverov TB6560 (max 3.5A) pre trojicu krokových motorov 1.9Nm + priemyselný zdroj 24V 350W. Na takúto mašinku to bude zatiaľ postačujúce. Riadenie použijem MACH3, prípadne LINUX CNC. Systém riadenia je STEP-DIR bez spätnej väzby (pre hobby stroj je to ideálne). 

 

 Lineárne vedenia som použil špičkové HIWIN a japonské THK, pre osy X a Z. Os Y – pohyblivý stôl je na nepodoprených tyčiach, čo nie je ideálne ale časom to určite upgradnem. Všetky osy pohybujú trapézové skrutky, na Z osy je prevod do pomala (a do sily) 1:2. Ostane osy sú pripojené napriamo cez pružnú hliníkovu spojku.

 

Pokračoval som skladaním mašinky do finálnej podoby (zatiaľ bez povrchovej úpravy) a otestovali sme funkčnosť. Doladil som posledne otvory pre koncové spínače a rôzne držiaky, zvŕtal so spodným stolom a rozobral. Jednotlivé diely som opracoval do finálnej podoby, vybrúsil, nastriekal základnou farbou a vrchnou – signálnou oranžovou :).

 

Potom pokračovala tá príjemnejšia časť stavby – skladanie presne pasujúcich dielov dohromady a základne nastavenie jednotlivých osí. Ako hlavný motor som použil špeciálne vysokootáčkove 3-fázove vreteno talianskej firmy Teknomotor s výkonom 1.6kW a 18 000 otáčok. Vreteno je napájane frekvenčným meničom LG, ktorý bude riadený priamo počítačom. To znamená, že sa postará o rozbeh, zastavenie a správne otáčky vretena.

 

 

Hotová a fungujúca fréza 🙂

A nejake tie výrobky….

Gemini Racing Innovations (c) 2017. Design od NCMedia.